Stanovništvopo općinamagodišnje2011–2024
Najviše u periodu 2024: Zenica (601), najmanje: Ravno (0); cijela Federacija 10.452 brakova.
Klikni naslov ili pritisni / za drugi indikator. Klik na mjesto na mapi ili u rangu stavlja ga u fokus; „Dodaj mjesto” ih poredi do pet.
brakova, 2024. Šest razreda, isti za sve periode, pa ista boja uvijek znači isto; legenda uz rang kaže koliko je mjesta u svakom. Pređi mišem preko mjesta da ga vidiš u trendu i rangu.
Federacija BiH u boji, 79 općina sivo; tanka linija je izabrani period.
Federacija BiH: Vrh 2018 (13.061), dno 2020 (10.224). Najveći pad 2019 → 2020: −16,6 %. Ukupno 2011–2024: −16,5 %.
| Mjesto | brakova, 2024 | na 1.000 st. | Rang |
|---|---|---|---|
| Zenica | 601 | 5,4 | 1 |
| Novi Grad Sarajevo | 597 | 5 | 2 |
| Mostar | 493 | 4,7 | 3 |
| Ilidža | 427 | 6,4 | 4 |
| Tuzla | 379 | 3,4 | 5 |
| Cazin | 365 | 5,5 | 6 |
| Travnik | 302 | 5,6 | 7 |
| Živinice | 298 | 5,2 | 8 |
| Tešanj | 288 | 6,7 | 9 |
| Novo Sarajevo | 281 | 4,3 | 10 |
| Velika Kladuša | 276 | 6,8 | 11 |
| Centar Sarajevo | 268 | 4,9 | 12 |
| Bihać | 265 | 4,7 | 13 |
| Gračanica | 243 | 5,4 | 14 |
| Lukavac | 243 | 5,5 | 15 |
| Visoko | 226 | 5,7 | 16 |
| Gradačac | 219 | 5,6 | 17 |
| Kakanj | 211 | 5,6 | 18 |
| Zavidovići | 207 | 5,8 | 19 |
| Srebrenik | 205 | 5,2 | 20 |
| Kalesija | 181 | 5,5 | 21 |
| Bugojno | 169 | 5,4 | 22 |
| Bosanska Krupa | 160 | 6,3 | 23 |
| Vogošća | 153 | 5,8 | 24 |
| Široki Brijeg | 148 | 5,1 | 25 |
| Konjic | 141 | 5,6 | 26 |
| Žepče | 141 | 4,7 | 27 |
| Bužim | 136 | 7 | 28 |
| Hadžići | 135 | 5,7 | 29 |
| Sanski Most | 131 | 3,2 | 30 |
| Ilijaš | 129 | 6,6 | 31 |
| Vitez | 119 | 4,6 | 32 |
| Goražde | 119 | 5,7 | 33 |
| Maglaj | 119 | 5,1 | 34 |
| Stari Grad Sarajevo | 113 | 3,1 | 35 |
| Banovići | 101 | 4,4 | 36 |
| Novi Travnik | 99 | 4,2 | 37 |
| Ljubuški | 99 | 3,5 | 38 |
| Gornji Vakuf-Uskoplje | 86 | 4,1 | 39 |
| Kiseljak | 84 | 4,1 | 40 |
| Jajce | 84 | 3,1 | 41 |
| Livno | 83 | 2,4 | 42 |
| Donji Vakuf | 80 | 5,7 | 43 |
| Busovača | 78 | 4,4 | 44 |
| Tomislavgrad | 78 | 2,5 | 45 |
| Posušje | 75 | 3,7 | 46 |
| Čapljina | 73 | 2,8 | 47 |
| Čitluk | 70 | 3,9 | 48 |
| Odžak | 64 | 3,4 | 49 |
| Breza | 63 | 4,4 | 50 |
| Doboj Istok | 57 | 5,6 | 51 |
| Fojnica | 54 | 4,4 | 52 |
| Čelić | 52 | 5 | 53 |
| Grude | 50 | 2,9 | 54 |
| Kladanj | 45 | 3,6 | 55 |
| Jablanica | 42 | 4,2 | 56 |
| Olovo | 41 | 4 | 57 |
| Sapna | 39 | 3,5 | 58 |
| Doboj Jug | 39 | 9,4 | 59 |
| Ključ | 38 | 2,3 | 60 |
| Prozor-Rama | 36 | 2,5 | 61 |
| Orašje | 32 | 1,6 | 62 |
| Stolac | 30 | 2,1 | 63 |
| Teočak | 30 | 4 | 64 |
| Vareš | 29 | 3,3 | 65 |
| Bosanski Petrovac | 22 | 3 | 66 |
| Kreševo | 20 | 3,8 | 67 |
| Trnovo (FBiH) | 18 | 12 | 68 |
| Usora | 18 | 2,7 | 69 |
| Neum | 15 | 3,2 | 70 |
| Kupres | 11 | 2,2 | 71 |
| Domaljevac-Šamac | 7 | 1,5 | 72 |
| Drvar | 7 | 1 | 73 |
| Foča-Ustikolina | 5 | 2,6 | 74 |
| Glamoč | 5 | 1,3 | 75 |
| Pale-Prača | 2 | 2,2 | 76 |
| Dobretići | 2 | 1,2 | 77 |
| Bosansko Grahovo | 1 | 0,4 | 78 |
| Ravno | 0 | 0 | 79 |
Izvor: Federalni zavod za statistiku, PX-Web, tabela „ZAKLJUČENI BRAKOVI PREMA STAROSTI MLADOŽENJE PO KANTONIMA I OPĆINAMA”, serija „Ukupno · Ukupno”. Zadnji podatak 2024. Kantone i Federaciju izvor za ovu tabelu ne objavljuje, pa su oni zbir općina.