Plaće i zaposlenostpo općinamagodišnje2017–2025
Najviše u periodu 2025: Centar Sarajevo (4.593), najmanje: Bosansko Grahovo (1); cijela Federacija 20.929 osoba.
Klikni naslov ili pritisni / za drugi indikator. Klik na mjesto na mapi ili u rangu stavlja ga u fokus; „Dodaj mjesto” ih poredi do pet.
osoba, 2025. Šest razreda, isti za sve periode, pa ista boja uvijek znači isto; legenda uz rang kaže koliko je mjesta u svakom. Pređi mišem preko mjesta da ga vidiš u trendu i rangu.
Federacija BiH u boji, 74 općina sivo; tanka linija je izabrani period.
Federacija BiH: Vrh 2025 (20.929), dno 2017 (14.035). Najveći skok 2020 → 2021: +9,4 %. Ukupno 2017–2025: +49,1 %.
| Mjesto | osoba, 2025 | na 1.000 st. | Rang |
|---|---|---|---|
| Centar Sarajevo | 4.593 | 83,2 | 1 |
| Novi Grad Sarajevo | 2.979 | 25,1 | 2 |
| Novo Sarajevo | 2.948 | 45,5 | 3 |
| Tuzla | 2.241 | 20,2 | 4 |
| Mostar | 2.060 | 19,5 | 5 |
| Ilidža | 2.047 | 30,7 | 6 |
| Zenica | 575 | 5,2 | 7 |
| Stari Grad Sarajevo | 472 | 12,8 | 8 |
| Bihać | 354 | 6,3 | 9 |
| Živinice | 272 | 4,7 | 10 |
| Vogošća | 249 | 9,5 | 11 |
| Travnik | 177 | 3,3 | 12 |
| Gornji Vakuf-Uskoplje | 171 | 8,2 | 13 |
| Široki Brijeg | 123 | 4,3 | 14 |
| Lukavac | 93 | 2,1 | 15 |
| Bugojno | 85 | 2,7 | 16 |
| Visoko | 84 | 2,1 | 17 |
| Goražde | 84 | 4 | 18 |
| Gračanica | 71 | 1,6 | 19 |
| Ilijaš | 67 | 3,4 | 20 |
| Cazin | 66 | 1 | 21 |
| Kalesija | 65 | 2 | 22 |
| Čitluk | 64 | 3,5 | 23 |
| Srebrenik | 62 | 1,6 | 24 |
| Maglaj | 58 | 2,5 | 25 |
| Tešanj | 56 | 1,3 | 26 |
| Ljubuški | 50 | 1,8 | 27 |
| Posušje | 45 | 2,2 | 28 |
| Odžak | 41 | 2,2 | 29 |
| Gradačac | 41 | 1 | 30 |
| Kakanj | 40 | 1,1 | 31 |
| Tomislavgrad | 35 | 1,1 | 32 |
| Livno | 34 | 1 | 33 |
| Vitez | 32 | 1,2 | 34 |
| Kiseljak | 31 | 1,5 | 35 |
| Novi Travnik | 29 | 1,2 | 36 |
| Orašje | 28 | 1,4 | 37 |
| Čapljina | 27 | 1 | 38 |
| Jablanica | 26 | 2,6 | 39 |
| Sanski Most | 26 | 0,6 | 40 |
| Grude | 25 | 1,4 | 41 |
| Doboj Jug | 25 | 6 | 42 |
| Jajce | 25 | 0,9 | 43 |
| Bosanska Krupa | 24 | 0,9 | 44 |
| Zavidovići | 24 | 0,7 | 45 |
| Konjic | 23 | 0,9 | 46 |
| Hadžići | 23 | 1 | 47 |
| Velika Kladuša | 23 | 0,6 | 48 |
| Prozor-Rama | 19 | 1,3 | 49 |
| Žepče | 18 | 0,6 | 50 |
| Vareš | 10 | 1,1 | 51 |
| Drvar | 10 | 1,4 | 52 |
| Fojnica | 9 | 0,7 | 53 |
| Kladanj | 8 | 0,6 | 54 |
| Kupres | 7 | 1,4 | 55 |
| Busovača | 7 | 0,4 | 56 |
| Kreševo | 6 | 1,1 | 57 |
| Doboj Istok | 6 | 0,6 | 58 |
| Sapna | 6 | 0,5 | 59 |
| Breza | 5 | 0,4 | 60 |
| Pale-Prača | 4 | 4,4 | 61 |
| Domaljevac-Šamac | 4 | 0,8 | 62 |
| Čelić | 4 | 0,4 | 63 |
| Ključ | 3 | 0,2 | 64 |
| Stolac | 2 | 0,1 | 65 |
| Usora | 2 | 0,3 | 66 |
| Olovo | 2 | 0,2 | 67 |
| Trnovo (FBiH) | 1 | 0,7 | 68 |
| Neum | 1 | 0,2 | 69 |
| Donji Vakuf | 1 | 0,1 | 70 |
| Bosansko Grahovo | 1 | 0,4 | 71 |
Izvor: Federalni zavod za statistiku, PX-Web, tabela „Tabela 5. ZAPOSLENOST PO OPĆINAMA I PODRUČJIMA KD BiH 2010”, serija „J-Informacije i komunikacije”. Zadnji podatak 2025. Kantone i Federaciju izvor za ovu tabelu ne objavljuje, pa su oni zbir općina.